Budete dobrá "máma"? Přečtěte si, co vás čeká, pokud se rozhodnete "ušetřit" a podpořit prodejce kotěte bez PP, kterému zákon nic neříká a pochopitelně neví, že kotě má dle zákona zůstat u mámy 12 týdnů. Proč by ho to také zajímalo, když prvořadý je zisk a krmit o 4-5 týdnů déle se prodraží ... 

Pokud se - správně - rozhodnete pro koupi koťátka s PP od registrovaného chovatele, ušetříte si spoustu nervů se zvykáním koťátka na základní věci, jako wc a jídlo. Ano, jídlo. Předčasně odstavená a od matky odebraná koťátka zřídka kdy umí jíst tak, jak by měla a mívají problém s příjmem granulí. 

*****

Máte nové koťátko a nevíte si rady s péčí? Chcete pro něj to nejlepší a je mu tak 8-9 týdnů? Jste tu správně! Sepsala jsem pro vás velice jednoduchý návod, jak imitovat kočku-matku a zajistit tak malému prtěti opravdu to nej! 

Tak tedy... Takto malé kotě ještě dalších 5 týdnů potřebuje nahradit pravou matku, takže kdykoli uvidíte, že mňoukne, lehněte si na zem a nakojte ho. Po dobu, co bude spokojeně sát mlíčko mu jemně, ale intenzivně olizujte hlavu a tělíčko - to z důvodu dobrého prokrvení a následného trávení a samozřejmě očisty, protože je ještě moc malé si dosáhnout všude. Pokud už umí samo na záchůdek, zadek olizovat nemusíte, jinak platí totéž, co o hlavě a stejně tak, pokud nedoběhne... Okolo 10 týdne můžete jedno - dvě kojení vynechat, ale důležité je chodit po bytě po čtyřech, jemně mňoukat a vrkat na kotě, které záhy přiběhne a vy ho po vašem boku dovedete k mističce s granulemi a pustíte se do nich. Budete pěkně nahlas, s přivřenýma očima chroupat RC MCO kitten - tím malému ukážete, že je to jedlé a uvidíte, že se do nich také pustí! :) Radost pohledět, jak to malé baští a chroupe stejně, jako maminka! Až se oba dostatečně nacpete, odkráčejte od misky ( po čtyřech..), sedněte si doprostřed kuchyně a důkladně nasliňte dlaň a pečlivě si umyjte tou olízanou rukou umyjte hlavu. Totéž udělejte kotěti, načež se na stejném místě rozplácněte a znovu malé nakojte. Granule je třeba zapít. Totéž opakujte několikrát denně až do jeho 12-13 týdne. V průběhu tohoto ( kojení, mytí, kojení, misky..) je třeba si s malým hrát. Nožičky má poměrně rychlé, tak vám nezbude, než se vybičovat a honit se s prckem po celém bytě a až ho chytíte, svalte ho na lopatky, zalehněte a (něžně) okusujte hlavu a tělo a prostě ho po maminkovsku pomordujte :) Bude vás zadníma nožičkama kopat do huby, ale nevzdávejte to. Je to nezbytná fáze, která u koček probíhá mezi 10 - 12 týdnem. Říká se tomu socializace a budování sebevědomí. No někdy se stane, že se mrně vysmekne a zdrhá zas kolem celého bytu, ale teď už víte, co máte dělat :) Za ním! Go go .. no vidíte! Nahoru na škrabadlo, dolů a znova, je to psina :)) Máte sice kolena do krve a hubu plnou chlupů (možná jste už párkrát vyzvracela bezoár, nelekejte se...) ale jste skvělá matka! Cože, malému jsou už 4 měsíce a stejně by si ještě cucnul? Jste lepší, než jsem si myslela! Zvládla jste to. Můžete vstát a jít mu nakrájet maso. 

 

Radka Vacíková | Imagine Glamour*CZ

imagineglamour@gmail.com