Proč kočky předou 

Žijete-li s kočkami, milujete kočky nebo jste měli tu čest mazlit kočku, pak víte, jak super je slyšet a cítit jejich předení. Většina z nás si myslí, že kočka přede hlavně pokud je spokojená, ale ve skutečnosti přede i z mnoha jiných důvodů.

Předení je jedním z mnoha hlasových projevů koček, které používají ke komunikaci a jedná se o ojedinělou anatomii kočkovitých šelem, která umožnuje vydávat tento zvuk.

Kočky ale předou nejen, když jsou spokojené, ale také když jsou ve stresu nebo např. při porodních bolestech.

Důvodem může být i snaha získat pozornost svých majitelů či vytvořit pouto mezi matkou a kotětem.

Věděli jste, že koťata se rodí slepá a hluchá? Orientují se „hlukem“ a vibrací z předení jejich matky. Zhruba dva dny (ale i dřív) po narození už kotě umí samo příst. Tato evoluční zvláštnost se zdá být metodou, jakou kočičí máma komunikuje s koťátky a lokalizuje sama sebe.

Všichni také víme, že kočka velmi dobře ví, jak získat to, co chce a i k tomu jí slouží předení :)

Podle studie na Universitě v Sussexu kočky vrní za účelem získat jídlo či pozornost, přičemž se toto chování projevilo zejména tam, kde kočka měla úzký vztah se svým majitelem. Vrněním s trošku větší intenzitou kočky dosáhly téměř všeho, co chtěly a majitel téměř vždy „vyměkl“ :)

Další studie naznačuje, že předení spojené s „kňouráním“ - mňoukáním – je pro lidské ucho velmi podobné dětskému pláči a automaticky „přinutí“ člověka se jít podívat, co se děje.

Doktorka Karen McComb vedla studii, která měla objasnit toto „neúprosné“ vrnění a zjistila, že kočka ve snaze dostat ze svého páníčka „odpověď“ za každou cenu, přidá na síle a hlasitosti vrnění, popřípadě přidá další zvuky, dokud nedosáhne svého. A dokonce velmi rády skáčou lidem do řeči :) Kočky přišly na to, jak hlasitě (kolik Hz) musí příst nebo mňoukat, aby se to pro člověka stalo nepříjemným a donutilo ho to vstát a nebo naopak, aby to majitele povzbuzovalo k dalšímu hýčkání, mazlení a hlazení jejich kočky.

Ve chvíli, kdy kočka přede, by to mělo znamenat, že od ní nehrozí žádné nebezpečí, ale z praxe o tom nejsem úplně přesvědčena :)

Kočky jsou mistři manipulace a většinu věcí umí dělat jen do doby, než jich dosáhnou :). Možná i předení může být jen kamufláž, něco jako „předu-abych-dostala-co-chci“ :)

Pravdou ale je, že předení je přírodní léčivý mechanismus.

Bylo zjištěno, že zraněné kočky předou, protože to pomáhá léčit jejich kosti a orgány fascinujícím způsobem.

Předením se uvolňují endorfiny, přírodní analgetikum, které pomáhá snižovat bolest v průběhu procesu hojení.

Je prokázáno, že zlomená kočičí kost se hojí mnohem rychleji, než psí a rozsáhlá studijní dokumentace naznačuje, že předení při nízké frekvenci a intenzitě je velmi terapeutické.

Vystavením podobných zvukových frekvencí bylo prokázáno zlepšení hustoty kostní tkáně i u lidí!

Kočky mají zkrátka dobré vibrace!

Kočičí popularita, coby domácího mazlíčka, prudce stoupá a ne jen vědci se domnívají, že je to právě díky předení, které snižuje stres, navozuje pocit klidu, snižuje krevní tlak a má celkové positivní a relaxační účinky.

Ovšem jako jejich strážci, se i my musíme naučit "číst" a orientovat v předení. Můžeme pak lépe pochopit, o co se ti naši kočičí kamarádi snaží, co nám naznačují. Přestože kočky neumí mluvit, jsou vysoce inteligentní a vnímavý člověk se naopak dokáže naučit jejich řeč a následně mezi sebou komunikovat na vysoké úrovni.  

Imagine Glamour

Radka Vacíková | Imagine Glamour*CZ

imagineglamour@gmail.com